Para Kasası Nedir.?

Para Kasası satın alırken sadece boyut ve fiyatına bakılarak seçilmemelidir. Daha güvenli bir para kasasını seçmek için dikkat edilmesi gerekenleri yazmaya çalıştık.

Tamamen yangına dayanıklı bir para kasası veya hırsızlığa karşı dayanıklı bir para kasası diye bir şey yoktur. Gerçek olan Para Kasasının Yangına dayanıklılık ve hırsızlığa karşı dayanıklılık güvenlik derecesi kasanın gerçek korumasını gösterir. Para Kasaları hırsızlık ve yangına karşı korunma dereceleri ile etiketlenmiştir. Satın aldığınız Para Kasası, ihtiyaç duyduğunuz koruma için derecelendirilmediyse, o zaman korunmazsınız! 

İşte Para Kasası Satın Alırken bilinçli bir tüketici olmak için bilmeniz gerekenler. 

Para Kasaları üç temel güvenlik derecesine ayrılır:

1-      Yangına karşı güvenli para kasası

2-      Hırsızlığa karşı güvenli para kasası

3-      Komplike Para Kasası ( hırsızlığa karşı güvenli + yangına karşı güvenli )

Aşağıda her biri ile ilgili temel bilgiler verilmektedir:

Yangına Karşı Güvenli Para kasaları

Yangın kasaları, yangın durumunda belgeleri, evrakları veya değerli koleksiyonlarınız korumak için tasarlanmıştır. Bu amaçla yapılan bir kasa, genellikle hırsızlığa hiç koruma sağlamaz.

Yangına dayanıklı para kasası fiziksel saldırıya dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Çoğu zaman, duvarlar ve kapı neredeyse tamamen metal takviye edilmeden yalıtım malzemesinden oluşur; Sıradan matkap veya el aletleri saniyeler içinde kasaya girebilir. Ve çoğu yangına dayanıklı para kasası yerine sabitlenmek üzere tasarlanmamıştır; Bazıları yangından korumak için taşınabilir olmalı bile! 

Yangına dayanıklı para kasaları, kasanın dış tarafı test sıcaklığında tutulurken, iç sıcaklık belirli bir sıcaklığın altında kaldığı süreye göre derecelendirilir. Bazı kasalar bağımsız laboratuvarlar tarafından derecelendirilirken bazıları güvenli üretici tarafından derecelendirilir. Her iki derecelendirme güvenilir kabul edilir.

Tipik bir yangın kasası 150 derece / 1 saat / 1.100 derece olarak derecelendirilecektir. Bu, test kasasının 1.100 derece fırın içine yerleştirildiği anlamına gelir; Bir saat sonra iç sıcaklık 150 derecenin altında kalması gerekir. Kağıt yaklaşık 180 dereceye dayanabilir.  Tipik bir ev ateşi 1.100 derecenin altındadır ve kasadaki koşulların tam bir saat boyunca tepe noktası sıcaklığında olması muhtemel değildir. Büyük ticari binalar için, özellikle de yanıcı malzemeler barındıranlar binalarda yangın sıcaklığı daha yüksek olabilir. Bazı kasalar ayrıca, kasanın bütünlüğünün yapısal çökmesi durumunda bile olsa muhafaza edilmesini sağlayan bir sıcaklık derecesine sahiptir.

Yangın kasaları genelde yangından evrak ve parayı korumak için tasarlanmıştır. 

Hırsızlığa Karşı Güvenli Para Kasaları

Hırsızlığa karşı güvenli para kasaları, belirlenen bir hırsız saldırısının fiziksel saldırılarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğu para kasası sağlam metalden yapılmıştır ve kesinlikle hiçbir yangın koruması sağlamamaktadır. 300 kg dan daha hafif para kasaları hırsızın götürmesine karşı yerine montaj edilebilir olarak tasarlanmıştır. Para Kasaları, birkaç farklı şekilde hırsızlığa karşı korunma derecesine sahiptir.

En yaygın derecelendirme sistemi, kapağın kalınlığı, duvar kalınlığı ve kilitleme cihazının tipi gibi belirli standartlara uygun olarak para kasasının imalatındaki derecelendirmesinden oluşur.

Hırsızlığa karşı güvenli para kasalarında, evdeki nakit, mücevher ve değerli eşyalarınızı güvenle saklamak için  ihtiyacınız olan güvenlik dereceli bir kasayı satın almanız gerekir. Bir ev sahibiyseniz ve mücevher gibi değerli eşyaları saklamak için güvenlik derecesi yüksek bir çelik kasa almanız gerekir

Komplike Güvenlik Dereceli Para kasaları

Komplike para kasaları hem hırsızlığa karşı ve hem de yangına karşı koruma sağlar. Bu tip güvenlik dereceli çelik kasalar evde kullanım için en popüler seçenektir. Bu derecedeki para kasası nakit, evrak, mücevherat ve diğer değerli eşyalar için güvenli bir saklamak için gereklidir. Ayrıca önemli belgeler için yangından koruma sağlar. 

Komplike güvenli para kasalarının dezavantajı, duvarların oldukça kalın olması ve ağır olmasıdır. Ve fiyatları diğer para kasalarına göre daha pahalıdır.